Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokracja Moskwy nie zmieni

18 stycznia 2014 | Kraj | Andrzej Talaga

Przedłużające się protesty na Ukrainie dały nadzieję na zbudowanie tam kiedyś demokracji. To z kolei miałoby być wzorem dla Rosji, szczególnie opozycji, która chce obalić Putina i stworzony przez niego system.

Gdyby nawet jej się udało, nie ma powodu wierzyć, by demokratyczna Moskwa zachowywała się na scenie międzynarodowej inaczej niż autokratyczna. Dla Polski mogłaby być nawet groźniejsza, bo bardziej wiarygodna dla UE i NATO. Polska ocena polityki rosyjskiej jest obecnie podzielana przez główne państwa w Unii i Komisję Europejską, co daje możliwości blokowania aktywności Moskwy. Znacznie trudniej byłoby nam choćby dywersyfikować dostawy gazu czy zamykać rynek energetyczny dla rosyjskich inwestycji, gdyby w Moskwie panowała demokracja.

1

Rosja poznała zalążki systemu demokratycznego tylko dwa razy w historii, w obu wypadkach był to czas fundamentalnego kryzysu państwa. Pierwszy, kiedy po rewolucji lutowej został ustanowiony rząd tymczasowy, drugi  po upadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9741

Wydanie: 9741

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament