Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób na obejście embarga

13 sierpnia 2014 | Ciekawa ekonomia
Rosja kupowała od nas najwięcej spośród krajów WNP
źródło: Rzeczpospolita
Rosja kupowała od nas najwięcej spośród krajów WNP

gGospodarka | Skoro Rosja nie kupi naszej żywności, eksporterzy poszukają kupców w Afryce i Azji. Albo na Białorusi, która odmówiła Kremlowi przyjęcia sankcji.

Adam woźniak

Białoruś i Kazachstan, kraje tworzące z Rosją unię celną, nie poparły rosyjskich sankcji wobec krajów Unii Europejskiej, USA, Kanady, Australii i Norwegii. „Zakaz wwozu żywności z Unii to jednostronna decyzja Rosji i nie dotyczy pozostałych członków związku" – głosi komunikat prezydenta Kazachstanu.

– Potrzebujemy polskich jabłek i niemieckich specjałów – wyjaśnia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. Nie oznacza to jednak, że eksporterzy z UE będą mogli wwieźć swoje towary do Rosji „tylnymi drzwiami" przez Białoruś. Chodzi o objęte sankcjami produkty żywnościowe, jak mięso, nabiał, ryby, warzywa i owoce. Białorusini porozumieli się w tej sprawie z Rosją. Ale jednocześnie zadeklarowali, że mogą odkupić towary, które wysłano tam jeszcze przed sankcjami, a które nie dotarły do odbiorców.

Jest także prawdopodobne, że pewna część unijnych towarów jadących na Białoruś mimo embarga „przecieknie" do Rosji. Jak wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego Biełstat za pięć miesięcy tego roku, do Rosji trafiły już „białoruskie" cytryny za 1,7 mln dol., banany za 183 tys. dol., ananasy za 37 tys. dol., orzechy egzotyczne za 1,8 mln dol., a nawet ośmiornice i owoce morza za 792 tys. dol.

Potrzebne nowe rynki

Otwarte dla eksportu rynki Białorusi i Kazachstanu nie zrekompensują jednak strat, jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9914

Wydanie: 9914

Spis treści
Zamów abonament