Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona rodzica (nie) zmienia się w zależności od tego, jaki ma urlop

02 września 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

FORMALNOŚCI | Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego ani ojcowskiego. Taki sam zakaz powinien działać, gdy firma redukuje etaty z przyczyn niedotyczących załogi, choć przepisy nie są w tej sprawie precyzyjne. Resort pracy zapowiada ocenę funkcjonowania tych rozwiązań.

Anna Abramowska

Rodzica korzystającego z urlopu macierzyńskiego (podstawowego lub dodatkowego), rodzicielskiego czy ojcowskiego co do zasady nie można zwolnić. Pożegnanie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy podwładny zasługuje na dyscyplinarkę. Jeśli jego nadużycie będzie bezdyskusyjne, a szef zwolni go w trybie art. 52 k.p. (natychmiastowym), zasadności takiego rozstania nie podważy sąd. Jednak ochrona nie jest absolutna – może być uchylona w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu (firmy jako całości).

Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec, korzystający z kodeksowych przywilejów związanych z rodzicielstwem, są ściśle chronieni przed kadrową decyzją szefa. A ich ochrona nie zależy ani od stażu pracy, ani wymiaru etatu, ani rodzaju zawartej umowy. Kluczowy przepis, który daje im taką ochronę, to art. 177 k.p. Zgodnie z nim pracodawca nie wypowie ani nie rozwiąże umowy o pracę w okresie ciąży, a także w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy (lub pracownika ojca), chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozstanie bez wypowiedzenia z ich winy, a zakładowa organizacja związkowa się na to zgodzi.

Taka sama protekcja należy się opiekunom korzystającym z pozostałych urlopów związanych z rodzicielstwem. Do nich należy odpowiednio stosować art. 177 k.p. Takie regulacje znajdziemy w:

∑ art. 1821 § 7 k.p. – dotyczy on dodatkowego urlopu macierzyńskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9930

Wydanie: 9930

Spis treści

Administracja

Zamów abonament