Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć sprzedaż budynku nabytego w częściach

02 lutego 2015 | Podatki | Maciej Jurczyga

Zdarza się, że przedsiębiorca stał się właścicielem obiektu w wyniku kilku transakcji realizowanych w ciągu wielu lat. W razie sprzedaży tej nieruchomości problematyczna staje się kwestia prawa do zastosowania zwolnienia z VAT.

W 1993 r. nabyłem wspólnie z innym podmiotem po połowie prawa wieczystego użytkowania działki, na której stał zrujnowany budynek hotelu. Transakcja nie była obciążona podatkiem od towarów i usług. W 1999 roku odkupiłem drugą połowę wyremontowanego i działającego hotelu od współwłaściciela, stając się jedynym właścicielem zarówno działki, jak i budynku. W tym przypadku transakcja była obciążona VAT. Obecnie zamierzam sprzedać hotel i zastanawiam się, czy taką dostawę należy opodatkować stawką podstawową VAT, czy też jest możliwość zastosowania zwolnienia – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Według art. 2 pkt 6 tej ustawy towarami są natomiast rzeczy oraz ich części. Posiłkując się kodeksem cywilnym, można stwierdzić, że rzeczami są wszelkie przedmioty materialne, czyli również nieruchomości. Dodatkowo na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT z dostawą towarów zrównano zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Nie ulega zatem wątpliwości, że planowana transakcja mieści się w zakresie regulacji ustawy o VAT i co do zasady podlega opodatkowaniu. Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10055

Wydanie: 10055

Spis treści
Zamów abonament