Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok zwolnienia więcej na pełny powrót do zdrowia

06 lutego 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

uprawnienia | Jeśli choroba trwa dłużej niż okres zasiłkowy, ubezpieczony może się starać o świadczenie rehabilitacyjne. W czasie jego pobierania obowiązują go te same zakazy, jak podczas pobierania zasiłku.

Ubezpieczony, którego choroba się przedłuża, musi się liczyć z tym, że wyczerpie maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego, zanim wyzdrowieje i będzie mógł wrócić do pracy. Przy takiej przewlekłej niezdolności do pracy z powodu choroby, gdy jednocześnie są pomyślne rokowania co do odzyskania zdrowia i sprawności, można uzyskać świadczenie rehabilitacyjne. Wynika to z art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159, dalej: ustawa zasił- kowa).

Dłuższa rekonwalescencja

Celem tego świadczenia jest więc umożliwienie osobie niezdolnej do pracy kontynuowania leczenia lub rehabilitacji, gdy okres zasiłkowy jest zbyt krótki do odzyskania pełnej zdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje także temu, kto po wyczerpaniu zasiłków chorobowych ubiegał się wprawdzie o rentę z racji niezdolności do pracy, ale lekarz orzecznik ZUS uznał, że ma szansę odzyskać zdolność do aktywności zawodowej. Dlatego wskazane dla niego będzie świadczenie rehabilitacyjne, a nie renta.

Przesłankami nabycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10059

Wydanie: 10059

Spis treści
Zamów abonament