Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób prezentacji zależy od sposobu wykorzystania

18 lutego 2015 | Ekspert księgowego | Michał Kołosowski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

KLASYFIKACJA | Prawidłowe ujęcie i wycena prawa wieczystego użytkowania gruntów w księgach rachunkowych wymaga określenia celu zakupu. Oczywiście możliwa jest zmiana jego przeznaczenia.

Michał Kołosowski

- Klient naszego biura, którym jest spółka z o.o., zastanawia się nad wykupieniem prawa wieczystego użytkowania gruntów. W jaki sposób wycenić i ująć w księgach operacje związane z takim zakupem? – pyta czytelnik.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów (dalej: PWUG) jest powszechnie funkcjonującym elementem aktywów w realiach naszej rzeczywistości gospodarczej. Jego przedmiotem jest grunt, którego właścicielem jest Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego bądź ich związki. PWUG ma określony termin używania, który mieści się w przedziale od 40 do 99 lat. PWUG jest uregulowane w art. 232–243 kodeksu cywilnego oraz w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

PWUG może być prezentowane w sprawozdaniu finansowym w trzech różnych pozycjach, w zależności od sposobu przeznaczenia.  Będzie się to wiązało z różnym podejściem do jego wyceny i ujęcia w sprawozdaniu finansowym.

Po pierwsze – jako element środków trwałych

Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) aktywa trwałe charakteryzują się okresem ekonomicznej użyteczności dłuższym niż jeden rok i są kompletne i zdatne do użytku, a także wykorzystywane na potrzeby własnej działalności. Spółka, nabywając PWUG w ramach transakcji kupna (musi to być forma aktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10069

Wydanie: 10069

Spis treści
Zamów abonament