Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strata nadzwyczajna nie zawsze jest kosztem

16 marca 2015 | Podatki | Ewelina Piekarz Gabriela Niemiec
Ewelina Piekarz
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Ewelina Piekarz
Gabriela Niemiec
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Gabriela Niemiec

KWALIFIKACJA | Przedsiębiorca rozliczy szkody w firmowym majątku, jeśli uszczerbek jest wynikiem zdarzenia nie do uniknięcia, a zabezpieczenie i kontrola mienia były wystarczające i potwierdzają brak winy podatnika.

Straty nadzwyczajne definiowane są jako finansowe skutki wydarzeń losowych powstałe poza działalnością operacyjną jednostki, które są trudne do przewidzenia i rzadkie, a których nie można było uniknąć. Zdarzenia losowe spowodowane przez czynniki naturalne (powódź, pożar, trzęsienie ziemi), które przyczyniły się do powstania straty u podatnika, nie budzą wielu kontrowersji, w przeciwieństwie do sytuacji, kiedy źródłem straty jest działanie osoby trzeciej. Wobec tego możemy spotkać się z różnymi interpretacjami na temat tego, czy koszty takie zawierają się w kategorii „pozostałe koszty operacyjne", czy może już w kategorii „straty nadzwyczajne".

O ile w rachunkowości ustalenie tego podziału nie przysparza większych problemów, o tyle na potrzeby podatkowe niezbędne jest ustalenie, kiedy straty takie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Sporną kwestią staje się wtedy rozróżnienie, kiedy strata jest niezależna od przedsiębiorcy i nie wynika z jego winy, a kiedy jest ona wpisana w ryzyko prowadzenia działalności, podatnik powinien dołożyć zaś należytych starań, aby jej zapobiec.

Uboczny efekt działalności

Zgodnie z art. 15 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodu są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10091

Wydanie: 10091

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament