Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile kosztuje pożyczka na samochód

16 marca 2015 | Dobra Firma | Robert Przybylski
Koszty pożyczonego pieniądza są szczególnie istotne w przypadku zakupu drogich marek
autor zdjęcia: Robert Przybylski
źródło: Fotorzepa
Koszty pożyczonego pieniądza są szczególnie istotne w przypadku zakupu drogich marek

Kredyty | Zanim się zadłużysz, policz dokładnie. To kredyt na lata.

Biorąc kredyt na zakup samochodu, warto pamiętać, że oprocentowanie ograniczone jest do czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Od 5 marca 2015 r. stopa lombardowa wynosi 2,5 proc., zatem maksymalne oprocentowanie może wynieść 10 proc. Klienci powinni jednak wiedzieć, że pozostałe koszty kredytu (ubezpieczenia, opłaty, prowizje) nie są poddane ograniczeniom.

Składowe kredytu

– Z reguły koszt kredytu złotowego składa się z WIBOR, marży banku, prowizji i innych opłat bankowych – wyjaśnia koordynator Grupy Motoryzacyjnej Związku Polskiego Leasingu Krzysztof Koszewski. – Rozbijając koszty kredytu na elementy składowe, powinno się zwrócić uwagę na codziennie ustalany wskaźnik WIBOR (dla kredytów w złotych), który określa wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Prościej: to średnia cena, za jaką banki pożyczają pieniądze od innych banków – podpowiada przedstawiciel ZPL.

Kolejna kwestia to marża odsetkowa banku, zwykle niezmienna w okresie spłaty kredytu, w odróżnieniu od WIBOR, i doliczana do WIBOR przez bank, będąca stałym zyskiem dla banku.

Następny czynnik to prowizja bankowa, inaczej: opłata za udzielenie kredytu (nazywana też prowizją przygotowawczą), która często wliczana jest do kredytu.

– Nie można mylić prowizji i marży –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10091

Wydanie: 10091

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament