Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dom dany niewdzięcznikowi nie zawsze do odzyskania

07 maja 2015 | Prawo | Aleksandra Hulewicz
Aleksandra Hulewicz
źródło: materiały prasowe
Aleksandra Hulewicz
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Gdy darczyńca odwołuje darowiznę tylko w stosunku 
do jednego rażąco niewdzięcznego małżonka, 
to może żądać jedynie świadczenia pieniężnego 
– pisze prawniczka.

Darowizna to umowa, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Przepis art. 898 k.c. przewiduje, że darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. W praktyce często spotykane są darowizny dokonywane na rzecz obojga małżonków, których przedmiot wchodzi do ich majątku wspólnego. Zdarza się także, że darczyńca po latach postanawia odwołać dokonaną darowiznę ze względu na rażącą niewdzięczność. Jakie skutki wywoła takie odwołanie, jeżeli rażąco niewdzięczne jest tylko jedno z małżonków?

Przykładem rażącej niewdzięczności może być ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, pobicie, zniewaga, kradzież czy nawet nieudzielenie pomocy w chorobie albo uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której takiego zachowania dopuszcza się tylko jedno z małżonków. Nasuwa się zatem pytanie, czy na skutek odwołania darowizny w takim przypadku ten drugi małżonek także zobowiązany jest do jej zwrotu, a jeśli tak, to w jaki sposób dokonać tego zwrotu, gdy małżonkowie pozostają w ustroju wspólności małżeńskiej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10134

Wydanie: 10134

Spis treści
Zamów abonament