Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka klimatyczna bije w fabryki

07 maja 2015 | Ekonomia
W ubiegłym roku import energii przewyższył eksport – przez korzystne ceny na giełdzie Nord Pool Spot wobec cen hurtowych na Towarowej Giełdzie energii
źródło: Rzeczpospolita
W ubiegłym roku import energii przewyższył eksport – przez korzystne ceny na giełdzie Nord Pool Spot wobec cen hurtowych na Towarowej Giełdzie energii

energetyka | Unia zacznie już w 2019 r. ręcznie sterować ceną uprawnień do emisji CO2, które wpływają na ceny prądu. Ucierpią branże energochłonne.

Aneta Wieczerzak-Krusińska

Państwa członkowskie UE dały zielone światło dla wprowadzenia tzw. mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (MSR) dwa lata wcześniej, niż oczekiwała tego Polska. Porozumienie to w dużym uproszczeniu oznacza, że zezwolenia do emisji dwutlenku węgla, które wpływają na cenę prądu, będą skupowane z rynku, gdy ich cena spadnie poniżej oczekiwań decydentów w Brukseli.

Rajd cen w górę

Bez względu na datę wprowadzenia interwencyjnego skupu skutkiem będzie sukcesywny wzrost cen certyfikatów. To podniesie koszty wytwórców prądu, które ostatecznie zobaczymy w rachunkach za prąd. Dziś koszt certyfikatu to średnio 7,2 euro. Ale w 2020 r. średnia cena emisji tony CO2 ma wynieść 16,8 euro – wynika z ankiety portalu Carbon Pulse przeprowadzonej wśród analityków dziesięciu podmiotów operujących na tym rynku. To znaczący wzrost wobec prognozowanych przez nich na ten rok 8,90 euro.

– Implikuje to średnią roczną stopę wzrostu cen uprawnień ok. 15 proc. Jeśli jednak wstępne postanowienia negocjacji dotyczących reformy MSR wejdą w życie, to szacowane roczne tempo wzrostu cen uprawnień powinno być jeszcze wyższe, bo warunki przyjęte na spotkaniu 5 maja są bardziej restrykcyjne – zauważa Krzysztof Mazurski, makler w DM Consus.

Eksperci szacują, że jeśli sprawdzą się prognozy wzrostu cen uprawnień do 16,8...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10134

Wydanie: 10134

Spis treści
Zamów abonament