Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowę można zawrzeć przez dopuszczenie do pracy

26 maja 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

W sposób dorozumiany można nawiązać zarówno nowy, jak i kolejny stosunek pracy. Takie ryzyko pojawia się też w przypadku zleceniobiorcy, który kontynuuje obowiązki po upływie okresu, na jaki zawarto z nim kontrakt.

Wprawdzie kodeks pracy przewiduje, że zawarcie umowy o pracę powinno nastąpić w formie pisemnej, ale można ją także przyjąć w sposób dorozumiany.

Nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika (art. 11 k.p.). Z tego przepisu nie wynika nakaz zachowania jakiejkolwiek formy tych oświadczeń pod rygorem nieważności umowy. Dlatego zawarcie angażu może nastąpić zarówno przez wyraźne i ujęte w formie pisemnego oświadczenia stron, jak tego wymaga art. 29 k.p., jak i przez złożenie oświadczeń dorozumianych, wynikających z faktycznego zachowania się stron. Potwierdza to art. 60 kodeksu cywilnego. Według niego z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie osoba dokonująca czynności prawnej może wyrazić swoją wolę przez każde zachowanie się, które ujawnia ją w sposób dostateczny, w tym również w postaci elektronicznej. Chodzi tu o czynności wyrażające się z jednej strony zobowiązaniem pracownika do wykonywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10150

Wydanie: 10150

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament