Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radny-pracownik pod szczególną ochroną rady gminy

11 sierpnia 2015 | Administracja | Anna Puszkarska
Anna Puszkarska, 
radca prawny
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska, 
radca prawny

Nawet gdy radny nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, tylko powołania, na rozwiązanie z nim stosunku pracy potrzebna jest uprzednia zgoda rady gminy. W razie jej nieuzyskania zwolniony radny może się domagać odszkodowania.

Problem

Pracodawca chce zwolnić podwładnego, będącego jednocześnie radnym, zatrudnionego w wojewódzkim inspektoracie transportu drogowego na podstawie powołania. Czy musi uzyskać na to zgodę rady gminy w sytuacji, gdy odwołanie pracownika nie ma nic wspólnego z wykonywaniem przez niego mandatu radnego?

Co mówią przepisy

W myśl art. 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Zgodnie z art. 69 k.p. zasadą jest, że do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyłączeniem przepisów regulujących:

- tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę, a także

- rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania o bezskuteczności wypowiedzeń oraz o przywracaniu do pracy.

W myśl art. 70 k.p. pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę lub z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10215

Wydanie: 10215

Spis treści
Zamów abonament