Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie prac badawczych zależy od sposobu ich realizowania

07 września 2015 | Podatki | Piotr Paśko

Gdy nowe technologie są wprowadzane przez firmę we własnym zakresie, mogą być ujmowane w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Muszą jednak wtedy spełniać warunki pozwalające na zaliczenie ich do wartości niematerialnych i prawnych.

Wydatki przedsiębiorców na prace badawcze i rozwojowe stale rosną. Prace te mogą być prowadzone na własną rękę bądź zlecane do wykonania podmiotom zewnętrznym. W zależności od tego inna może być ich kwalifikacja w podatku dochodowym. Dodatkowo, wydatki w tym zakresie będą inaczej kwalifikowane w zależności od etapu, na jakim znajdują się te prace w danym momencie.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2013 r." (za ostatni dostępny rok) nakłady wewnętrzne przedsiębiorstw na działalność badawczą i rozwojową wzrosły o 950 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Wsparcie polskiego ustawodawcy działalności innowacyjnej przedsiębiorców wyraża się również poprzez mechanizmy implementowane do ustaw podatkowych. O ile jednak uregulowania te są bardziej szczegółowe w odniesieniu do podmiotów komercjalizujących prace badawcze i rozwojowe, o tyle z punktu widzenia podatników nieposiadających takiego statusu, przepisy ustawy o CIT nie są tak jednoznaczne.

Problemy z definicją

W ustawie o CIT nie ma definicji prac rozwojowych i badawczych. Ustawa ta posługuje się pojęciem „komercjalizowanej własności intelektualnej", które jednak występuje w kontekście możliwości skorzystania z wprowadzonej do ustawy o CIT w 2015 r. ulgi polegającej na odroczeniu opodatkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10237

Wydanie: 10237

Spis treści

Pomocnik. Podatki

Zamów abonament