Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensata za utratę posady nie przekroczy trzech pensji

12 listopada 2015 | Praca i ZUS | Barbara Jóźwik

Nawet jeśli strony ustalą w umowie dłuższy okres wypowiedzenia niż wynikający z kodeksu, nie oznacza to, że w razie bezprawnego zwolnienia pracownika będzie mu przysługiwało odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za ten okres.

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem przez pracodawcę stanowi zwykły tryb zakończenia współpracy między stronami. Niemniej przygotowując się do wręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu angażu za wypowiedzeniem, pracodawca musi przestrzegać podstawowych zasad określonych w prawie pracy.

Dobry plan i etapy

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować, czy podwładny nie należy do kategorii chronionych pracowników, np. przebywa na urlopie, zwolnieniu lekarskim, jest w okresie przedemerytalnym, pełni funkcje związkowe, pracownica spodziewa się dziecka. Następnie należy sprawdzić, czy istnieją przyczyny uzasadniające rozstanie z podwładnym i dokładnie je opisać w oświadczeniu o wypowiedzeniu oraz zastosować właściwy dla pracownika okres wypowiedzenia.

Jeśli pracodawca nie dopełni tych obowiązków, niewykluczone że spotka się z pracownikiem w sądzie. Dopiero wtedy się zastanawia, na jakie odszkodowanie może liczyć etatowiec.

Jaki limit

Art. 471 k.p. określa, że pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał umowę za wypowiedzeniem bez uzasadnienia lub z naruszeniem przepisów, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, nie niższe jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Przepisy określają zatem minimalną granicę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10293

Wydanie: 10293

Spis treści
Zamów abonament