Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krok od totalitaryzmu

25 marca 2016 | Publicystyka, Opinie | Michał Płociński
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Andrzej Kochański | Zarodkami można dziś handlować, bez większych ograniczeń je transportować, przechowywać, a teraz jeszcze modyfikować ich genom – podkreśla lekarz genetyk w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Rz: Brytyjski Urząd ds. Płodności i Embriologii zezwolił na modyfikację genomu ludzkich zarodków metodą CRISPR/Cas9. Technologia ta uznawana jest za bardzo obiecującą metodę terapii eksperymentalnej wielu chorób genetycznie uwarunkowanych. Opisano już na modelach zwierzęcych pierwsze udane próby przywrócenia prawidłowej funkcji genom, których uszkodzenie powoduje dystrofię mięśniową u człowieka. Jak duży potencjał dla rozwoju biotechnologii niesie ze sobą ta decyzja?

Oznacza ona biotechnologiczną rewolucję, co jest – najoględniej mówiąc – skrajną nieodpowiedzialnością. Rzeczywiście metoda ta wydaje się obiecująca i może mieć zastosowanie w rozmaitych działach biotechnologii. Problem polega na tym, że technologia ta wprowadza nowe mutacje do puli genowej naszego gatunku, co jest szalenie niebezpieczne. Nie wiemy, w jaki dokładnie sposób to robi, bo znamy ją od niedawna. Nie jesteśmy więc w stanie przewidzieć konsekwencji takich eksperymentów, bo genom ludzki jest dla nas wciąż zbyt skomplikowanym systemem. Niektórzy myślą, że to jakaś układanka z puzzli, gdzie wszystkie elementy możemy sobie swobodnie wyjmować i zastępować innymi. A tak naprawdę przypomina on wielopiętrową budowlę, której planu nie znamy. Nie możemy bezceremonialnie burzyć w niej ścian, bo nie wiemy, jak te ściany są ważne. Dla przykładu DYRK1A, jeden z tysięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10404

Wydanie: 10404

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament