Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta na podstawie wniosku lub orzeczenia

07 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Sprostowanie wadliwego dokumentu o przebiegu zatrudnienia i zakończeniu współpracy z firmą wymaga od pracownika złożenia wniosku. Musi przy tym zmieścić się 
w odpowiednich terminach.

Aby jednak skorzystać z takiej drogi, szef musi pouczyć etatowca o prawie do skorygowania wadliwego świadectwa oraz o procedurze, która mu to umożliwia. Pouczenie zamieszcza się pod świadectwem pracy. Powinno ono opisywać tryb składania wniosku o sprostowanie świadectwa do pracodawcy oraz wskazywać właściwy sąd pracy, do którego pracownik będzie mógł się odwołać od odmownej decyzji szefa.

W dwóch ruchach

Postępowanie dotyczące sprostowania świadectwa pracy składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności zatrudniony musi zwrócić się o poprawienie tego dokumentu do pracodawcy. Ma na to siedem dni od otrzymania świadectwa.

Po złożeniu wniosku pracodawca może w ciągu siedmiu dni uwzględnić żądanie. Jeżeli zgodzi się z argumentacją pracownika, co ma miejsce najczęściej wtedy, gdy wady wynikały z niezamierzonych błędów lub oczywistych omyłek, sporządza nowe świadectwo i wydaje je pracownikowi. W takiej sytuacji procedura kończy się już na tym etapie. Oczywiście przekroczenie terminu nie hamuje szefowi prawa do uwzględnienia żądania.

Przykład

Etatowiec nie doczytał pouczenia i wniosek o sprostowanie świadectwa złożył po miesiącu od doręczenia mu tego dokumentu. Wniosek jest uzasadniony i pracodawca widzi, że wypełniając świadectwo, kadrowa ewidentnie się pomyliła. Nie ma przeszkód, aby szef...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10414

Wydanie: 10414

Spis treści
Zamów abonament