Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga dla rozwiedzionych do zmiany

07 kwietnia 2016 | Prawo | Monika Pogroszewska

Byli małżonkowie, którzy nie potrafią podzielić się odliczeniem na dzieci, otrzymują sprzeczne decyzje fiskusa i sądów.

Monika Pogroszewska

Konsekwencją rozwodu są niejednokrotnie spory o podatki. Rozwiedzeni rodzice nie potrafią się porozumieć co do tego, kto i w jakiej kwocie korzysta z ulgi rodzinnej, a efektem jest podwójne odliczenie na to samo dziecko. Według danych zebranych przez „Rz" w izbach skarbowych, jest to jeden z najczęstszych błędów przy rozliczeniu PIT. Oboje rodzice mają bowiem wspólną ulgę, którą mogą podzielić się w dowolnych częściach.

– Zwykle problem powstaje, gdy jedno z rodziców, najczęściej matka, odliczało przez kilka lat całą ulgę. Ojciec składa korektę swoich zeznań za pięć lat wstecz i żąda zwrotu połowy ulgi. W takiej sytuacji urząd skarbowy żąda od matki zwrotu połowy ulgi z odsetkami. W grę mogą wchodzić kwoty wynoszące nawet kilka tysięcy złotych – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Jeszcze do niedawna organy podatkowe miały dla rodziców jednoznaczne zalecenie: kwota ulgi – 1112 zł rocznie na jedno dziecko – przysługuje łącznie obojgu rodzicom. Jeśli nie mogą się porozumieć, to każde powinno z niej skorzystać w częściach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10414

Wydanie: 10414

Spis treści
Zamów abonament