Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokość podatku od nieruchomości można zaskarżyć

07 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Marcelina Szwed
Marcelina 
Szwed, adwokat, doradca podatkowy 
DLA Piper Wiater sp.k.
źródło: materiały prasowe
Marcelina 
Szwed, adwokat, doradca podatkowy 
DLA Piper Wiater sp.k.

Przedsiębiorca, który uważa, że uchwała rady gminy w sprawie stawek podatku narusza jego interes prawny, może dochodzić stwierdzenia jej nieważności w sądzie administracyjnym.

15 marca minął termin wpłaty do gminy przez osoby fizyczne pierwszej raty podatku od nieruchomości. Jakie kroki możemy podjąć, jeśli nie zgadzamy się z ustaloną przez organ podatkowy kwotą podatku? – pyta czytelnik.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje kilka nowych regulacji dotyczących płatności podatku od nieruchomości. Wprowadzona została m.in. zasada, że jeśli podatek od nieruchomości wyniesie mniej niż najniższe koszty doręczenia przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru (aktualnie 6,10 zł), to podatnik nie będzie obowiązany go w ogóle uiszczać. Gdy wartość podatku nie przekracza kwoty 100 zł, należy go wpłacić jednorazowo, do 15 marca. Jeśli natomiast podatek przekracza tę kwotę, gmina rozkłada ją na cztery raty, których termin zapłaty upływa odpowiednio:

- 15 marca,

- 15 maja,

- 15 września i

- 15 listopada.

Podatkiem od nieruchomości objęte są grunty, budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek zapłaty spoczywa na właścicielach nieruchomości lub obiektów budowlanych, ich posiadaczach samoistnych, użytkownikach wieczystych gruntów, a także posiadaczach nieruchomości, które są własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Dlaczego tak bardzo się różnią

Wysokość podatku od nieruchomości jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10414

Wydanie: 10414

Spis treści
Zamów abonament