Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy urzędnik odpowie za poświadczenie nieprawdy w dokumencie

19 kwietnia 2016 | Administracja | Arkadiusz Jaraszek
źródło: materiały prasowe

Pracownik administracji, który w oryginalnym dokumencie potwierdza okoliczności, które w rzeczywistości nie miały miejsca, popełnia przestępstwo. Grozi za to kara więzienia do pięciu lat.

Pracownik dzielnicy, który rozpoznaje wnioski o przyznanie mieszkania komunalnego, nie zweryfikował sytuacji mieszkaniowej jednego z wnioskodawców. W dokumencie zaznaczył, że w zajmowanym przez niego mieszkaniu przypada na osobę 5 mkw. Nie jest to zgodne z prawdą, ponieważ lokal ten zamieszkują tylko trzy osoby i na każdą z nich przypada blisko 20 mkw. Dzięki zaniedbaniu urzędnika wnioskodawca otrzymał lokal komunalny, który mu nie przysługiwał. Czy za takie sporządzenie dokumentu urzędnik może ponieść odpowiedzialność karną?

Tak.

Z przepisów kodeksu karnego wynika, że funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od trzech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10424

Wydanie: 10424

Spis treści
Zamów abonament