Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska: wczesne stadium raka

19 kwietnia 2016 | Publicystyka, Opinie | Piotr Sokołowski
Debata w Parlamencie Europejskim nad rezolucją w sprawie Polski, 13 kwietnia 2016 r. Na zdjęciu eurodeputowani PiS: Ryszard Czarnecki, Karol Karski,  Anna Fotyga
źródło: PAP
Debata w Parlamencie Europejskim nad rezolucją w sprawie Polski, 13 kwietnia 2016 r. Na zdjęciu eurodeputowani PiS: Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Anna Fotyga
Piotr Sokołowski
źródło: materiały prasowe
Piotr Sokołowski

Jarosław Kaczyński troskę UE potrafi porównać do imperializmu Związku Radzieckiego. Naprawdę nie wiem, jak trzeba mieć zaciemniony umysł, żeby nie widzieć oczywistych różnic – pisze publicysta.

Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów (513 do 142) przegłosował rezolucję, w której wyraża „poważne zaniepokojenie" sytuacją w Polsce w kontekście decyzji rządu dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Konkretnie stwierdza, że „faktyczny paraliż TK w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności". Głównym postulatem jest niezwłoczne opublikowanie wyroków TK z dnia 9 marca 2016 r.

Totalna krytyka rządu

PiS nie będzie miał tu możliwości manewru i przeinterpretowania tego stanowiska, tutaj sytuacja jest raczej zero-jedynkowa (chociaż zawsze można liczyć na wyobraźnię partii rządzącej). Albo opublikują wyrok, albo nie. Kolejnym, chyba najważniejszym, postulatem jest zastosowanie się do zaleceń Komisji Weneckiej. Przypomnijmy jej stanowisko.

Tym, którzy uważają, że jest to organizacja powołana do atakowania Polski, wyjaśniam, że w tym samym czasie Komisja zajmowała się kwestią łamania praw człowieka w Rosji i przedłużania stanu wyjątkowego we Francji.

Z opublikowanego pełnego oświadczenia Komisji Weneckiej wynika, że jednoznacznie staje ona po stronie Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest to, jak przedstawiają to przychylne rządowi media, spór między PO a PiS, lecz kwestia tego, czy postępowanie rządu stoi w zgodzie z zasadami demokratycznego państwa prawa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10424

Wydanie: 10424

Spis treści
Zamów abonament