Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzyko tkwi we wzroście stóp

19 kwietnia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Stanisław Kluza | Na rynku powinny się pojawić 
– i to na szeroką skalę – kredyty
o stałym oprocentowaniu – mówi p.o. prezesa Banku Ochrony 
Środowiska w rozmowie z Moniką 
Krześniak-Sajewicz.

Rz: Co pana zdaniem jest największym wyzwaniem, z jakim musi się teraz zmierzyć sektor bankowy? Czy są to kredyty walutowe?

Najbardziej niedoceniane jest ryzyko wzrostu stóp procentowych. Nie mam tu na myśli kredytów w walutach obcych (w tym we frankach szwajcarskich), ale w złotych. Od kilku lat funkcjonujemy w środowisku niskich stóp procentowych, a to nie jest stan dany raz na zawsze. Niska inflacja, czy wręcz ostatnio deflacja, w dużej mierze wynika z czynników przejściowych i na dodatek zewnętrznych, na które nie mamy wpływu: wystarczy wymienić niskie ceny ropy czy żywności. Ma to duże znaczenie, ponieważ największy udział w portfelu sektora bankowego mają właśnie kredyty udzielane w złotych. Większość z nich ma zmienną stopę oprocentowania, a w przypadku kredytów mieszkaniowych w grę wchodzi finansowanie długoterminowe. Jeżeli dojdzie do wzrostu cen powyżej górnego celu inflacyjnego, przełoży się to na adekwatny wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie – na wzrost kosztów obsługi kredytów złotowych przez gospodarstwa domowe.

Czy to jest duże zagrożenie w skali makro?

Wzrost stóp procentowych może spowodować, że nieco większa część gospodarstw domowych będzie miała problemy z terminową obsługą zadłużenia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10424

Wydanie: 10424

Spis treści
Zamów abonament