Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorca na etacie z podwójnym zajęciem zarobków

21 kwietnia 2016 | Praca i ZUS | Robert Jasiński

Otrzymując od komornika wezwanie do potrąceń, trzeba szczególnie uważać, gdy dłużnikiem jest pracownik łączący w firmie etat ze zleceniem. Część jego pensji należnej z poszczególnych umów trzeba czasem przesyłać różnym komornikom.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę, które będzie dostarczone pracodawcy w związku z egzekucją dotyczącą pracownika, to dla zatrudniającego dodatkowe obowiązki. Ustawodawca ukształtował pracodawcę jako biernego pośrednika między organem dokonującym egzekucji, czyli komornikiem, a osobą, której egzekucja dotyczy, czyli dłużnikiem, będącym pracownikiem zakładu.

Wykaz zarobków

W przeciwieństwie do komornika pracodawca nie otrzymuje z racji dokonywania obowiązkowych potrąceń żadnego wynagrodzenia. Ponadto ciążą na nim obowiązki i odpowiedzialność w razie nieprawidłowego wykonania zajęcia. Przede wszystkim na każde zajęcie komornicze szef musi odpowiedzieć w formie oświadczenia, o którym mowa w art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 101). W nim ujawnia zestawienie zarobków za trzy miesiące poprzedzające zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodyczne wynagrodzenia za pracę oraz pokazuje oddzielnie dochody pracownika z wszelkich innych tytułów. Ponadto pracodawca podaje, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywał wierzycielowi, podaje także przeszkody w realizacji egzekucji. Szczególnie chodzi o to, czy wynagrodzenie nie jest już przedmiotem egzekucji, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte pobory.

Oprócz tego, jeżeli zmienią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10426

Wydanie: 10426

Spis treści
Zamów abonament