Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbycie prywatnego majątku nie powiększy firmowego przychodu

21 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który wykupił samochód z leasingu 
i przeznaczył go na cele prywatne, a po upływie sześciu miesięcy chce go sprzedać, nie zapłaci z tego tytułu podatku dochodowego.

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód osobowych. Opłaty ponoszone na podstawie umowy leasingu zaliczał do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa leasingu zakończyła się rok temu (marzec 2015 r.) i przedsiębiorca wykupił ten samochód z leasingu. Wydatków poniesionych na wykup pojazdu nie zaliczył do kosztów podatkowych, gdyż przeznaczył wykupiony samochód na potrzeby osobiste. Samochód nigdy nie był środkiem trwałym przedsiębiorcy. Obecnie przedsiębiorca zamierza sprzedać ten pojazd. Czy przychód ze sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu, a następnie wykorzystywanego na potrzeby prywatne, będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, a co za tym idzie, czy powinien być ujęty w prowadzonej przez przedsiębiorcę podatkowej księdze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10426

Wydanie: 10426

Spis treści
Zamów abonament