Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo wnieść wadium

26 kwietnia 2016 | Administracja | Katarzyna Borowska
Katarzyna Borowska, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Borowska, radca prawny

Wykonawcy próbują czasem wprowadzić do gwarancji zapisy asekuracyjne. Jej treść musi jednak odpowiadać ustawie.

Brak prawidłowo wniesionego wadium oznacza, że zamawiający powinien wykluczyć wykonawcę z postępowania. Z kolei zatrzymuje je, gdy stwierdzi jedną z przesłanek wymienionych w ustawie. Kwestia prawidłowego wniesienia wadium i możliwości jego zatrzymania budzi sporo wątpliwości w praktyce, o czym świadczą sprawy wpływające do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

Suma lub zabezpieczenie

Izba podkreśla m.in., że przepisy prawa zamówień publicznych nie zawierają legalnej definicji wadium. Wskazują tylko formy jego wnoszenia. Definicji wadium można jednak szukać w przepisach prawa cywilnego, a mianowicie w art. 70 (4) § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem należy przez to pojęcie rozumieć określoną sumę pieniędzy, którą przystępujący do aukcji lub przetargu obowiązany jest wpłacić organizatorowi lub odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty. Jak podkreśliła KIO w uzasadnieniu do orzeczenia z 9 kwietnia 2015 r. (KIO 617/15) definicja ta oddaje istotę wadium również w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Ważne

Przez wadium należy rozumieć określoną sumę pieniędzy lub odpowiednie zabezpieczenie zapłaty tej sumy, od których wniesienia zamawiający uzależnia dopuszczenie wykonawcy do udziału w postępowaniu przetargowym.

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt KIO 1050/15

Izba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10430

Wydanie: 10430

Spis treści
Zamów abonament