Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki spółdzielcze mają sposoby na windykację długów

13 lipca 2016 | Prawo | Piotr Turski
źródło: materiały prasowe

Po uchyleniu przepisów o bankowym tytule egzekucyjnym powszechnie stosowane są notarialne oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Dla klienta jest to jednak droższe rozwiązanie – pisze ekspert.

Piotr Turski

Szeroko rozsławiony wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. P 45/12) w sprawie niekonstytucyjności przepisów umożliwiających bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych (dalej BTE) mówił, że zakwestionowane przepisy tracą moc 1 sierpnia 2016 r.

Nie jest to artykuł o przyczynach tego rozstrzygnięcia – niemniej wypada zaznaczyć, że u jego podstaw legło naruszenie równości wobec prawa wskutek nadmiernego uprzywilejowania banków. Uchylenie przepisów o BTE w założeniu miało poprawiać sytuację drugiej strony stosunku prawego nawiązanego z bankiem.

Na tle zapadłego orzeczenia dyskutowanym problemem było, czy zakwestionowane przepisy zostaną zastąpione innymi, ustanawiającymi jakieś odrębne środki prawne przysługujące bankom, tyle że pozbawione konstytucyjnych wątpliwości, czy też do dochodzenia wierzytelności przez banki zastosowanie znajdą „powszechne" instrumenty i środki prawne, określone dotychczas obowiązującymi przepisami.

Interes banków w tym zakresie był czytelny – chodziłoby przede wszystkim o otrzymanie w miejsce BTE ewentualnego innego oręża pozwalającego na szybkie uzyskiwanie tytułów umożliwiających egzekwowanie wierzytelności. Nie bez znaczenia były też względy fiskalne. Ustawą z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (DzU z 12 listopada 2015...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10495

Wydanie: 10495

Spis treści
Zamów abonament