Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie firmy to obowiązki również wobec fiskusa i ZUS

08 grudnia 2016 | Praca i ZUS | Rafał Mielko

Następca prawny przejmowanej firmy musi pamiętać, że wobec jej pracowników staje się zarówno płatnikiem składek, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych.

Obowiązki pracodawcy jako płatnika podatku PIT wynikają z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Ustawodawca wskazał w tym przepisie, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane zakładami pracy, mają obowiązek jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy.

Z kolei zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli obowiązek poboru zaliczek na podatek przez płatników, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, ustanie w ciągu roku, to muszą oni sporządzić i przekazać PIT-11 lub PIT-4R podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu na pisemny wniosek podatnika – w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.

Błędne wnioski

Mogłoby się wydawać, że w przypadku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę ustaje obowiązek poboru zaliczek na podatek. To z kolei oznaczałoby konieczność przekazania przez byłego pracodawcę informacji PIT właściwemu urzędowi skarbowemu.

Jednak art. 231 kodeksu pracy stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10619

Wydanie: 10619

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Ekonomia

Zamów abonament