Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Para buch, śruba w ruch

10 grudnia 2016 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Ponadstuletni parowiec „Stettin” nadal zawija do portów w całej Europie, do Szczecina także.
autor zdjęcia: Marcin Bielecki
źródło: Głos Szczeciński/Fotorzepa
Ponadstuletni parowiec „Stettin” nadal zawija do portów w całej Europie, do Szczecina także.
Minęła złota epoka parowców na wodach Missisipi.
źródło: Shutterstock
Minęła złota epoka parowców na wodach Missisipi.

Gdańska restauracja zakupiła stuletni holownik, będzie pływał z turystami po Motławie. I nie jest to odosobnione przedsięwzięcie, świat coraz żywiej przejawia upodobanie nie tylko do starych samochodów, porcelany, mebli, ale także do zabytkowych parowców.

Halo, straż miejska? Koło plaży pływa wieloryb!". Pięć lat temu, latem, poruszenie wśród turystów w Kołobrzegu wywołał dziwny, ciemny, podłużny kształt pod powierzchnią morza w pobliżu brzegu. Rozeszła się pogłoska, że to olbrzymi martwy wieloryb. Strażacy-nurkowie wyruszyli usunąć truchło. Nie usunęli, bo okazało się, że to zabytkowy parowiec. Ciężki sprzęt podniósł wrak, który wcześniej zabezpieczyli nurkowie. Na brzeg trafiła dobrze zachowana maszyna parowa, imponujący kocioł, śruba i część kadłuba. Wrak spoczywał na głębokości 3 metrów, 150 metrów od brzegu. Historycy ustalają jego tożsamość, ale ten parowiec nie odzyska już życia.

Inaczej może być z podobnym „potworem" znalezionym w mazowieckiej rzece. W miejscowości Bojany, 70 kilometrów od Warszawy, w Bugu odnaleziono wrak parowca z XIX wieku. To prawdopodobnie wrak sowieckiego parowca, kanonierki. Został celowo zatopiony w czasie I wojny światowej przez bolszewików. Teraz powoli staje się atrakcją turystyczną – twierdzą mieszkańcy okolicznych miejscowości.

– O wraku dowiedzieliśmy się przypadkiem w 2014 roku podczas badań archeologicznych, nie były one nastawione na poszukiwanie parowca, tylko sprawdzanie terenu. Pierwsze oględziny przeprowadzili płetwonurkowie. Okazało się, że ktoś próbował wydostać parowiec z wody i został on uszkodzony. Latem poziom wody w Bugu się obniżył i można było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10621

Wydanie: 10621

Zamów abonament