Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca zdecyduje, w jaki sposób ukarać zatrudnionego

21 lutego 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Po zmianie linii orzeczniczej Sądu Najwyższego łatwiej jest zwolnić pracownika służby cywilnej. W razie ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków, pracodawca zwolni go z pracy w trybie natychmiastowym.

Zasady rozwiązywania stosunku pracy z urzędnikami służby cywilnej zostały szczegółowo opisane w ustawie pragmatycznej tej służby. Na temat zwolnień pracowników sc ustawa ta milczy. Oznacza to, że do tej grupy członków korpus sc stosować należy przepisy kodeksu pracy. Wynika to z art. 9 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Zgodnie z jej przepisami, w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy kodeksu pracy i inne przepisy prawa pracy.

Co mówią przepisy

Gdyby nie przepisy rozdziału IX ustawy o służbie cywilnej poświęconego odpowiedzialności dyscyplinarnej członka korpusu sc, a więc także pracownika tej służby nie byłoby wątpliwości, że chcąc rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem sc pracodawca ma do wyboru wszystkie wymienione w kodeksie pracy tryby. A więc: porozumienie stron, wypowiedzenie umowy o pracę czy też zwolnienie bez wypowiedzenia zarówno z winy (art. 52 kp) jak i bez winy pracownika(53 kp).

Jednak zważywszy na wspomniane wyżej regulacje rozdziału IX ustawy o sc w tym art.114 ust. 2 usc, który za naruszenie obowiązków członka korpusu sc przewiduje zastosowanie kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy w urzędzie, co skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy, przez wiele lat w orzecznictwie SN dominował pogląd, że rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem sc w trybie art. 52 kp jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10681

Wydanie: 10681

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament