Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób zakwalifikować przedpłatę

27 marca 2017 | Podatki | Mateusz Kiepel Żaneta Gryka

Otrzymanie pieniędzy przed wykonaniem usługi lub dostawą towaru nie jest równoznaczne z otrzymaniem zaliczki, jeżeli umowa ma charakter ostateczny. Nie ma tu znaczenia, że realizacja świadczenia może nastąpić dużo później niż zapłata.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wiele przypadków, w których przysporzenia dla podatnika nie powodują powstania obowiązku podatkowego. Jednym z nich jest otrzymanie środków pieniężnych w formie zaliczki, która, co do zasady, nie jest uznawana za przychód podatkowy. „Co do zasady", gdyż różnorodność sposobu rozliczeń między podmiotami gospodarczymi oraz próba uregulowania przedpłat i zaliczek w jednym punkcie ustawy o CIT prowadzą do wątpliwości co do prawidłowego momentu rozpoznania przychodu podatkowego. Z kolei nieprawidłowa kwalifikacja otrzymanych przedpłat na przełomie lat może prowadzić do zawyżenia lub zaniżenia podstawy opodatkowania.

Niniejszy artykuł wskazuje, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby kwota uzyskana przed dostawą towaru bądź wykonaniem usługi mogła być faktycznie uznana za zaliczkę i nie powodowała konieczności wcześniejszego rozpoznania przychodu. Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule nie będą natomiast usługi realizowane w okresach rozliczeniowych.

Cienka granica

Generalna zasada regulująca moment powstania przychodu podatkowego, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, określa go jako dzień, w którym nastąpiło wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi (również częściowe wykonanie usługi). Gdy dzień ten przypada później niż data...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10710

Wydanie: 10710

Spis treści
Zamów abonament