Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypełnianie świadectw pracy po zmianach

20 kwietnia 2017 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe reguły wydawania świadectw pracy. Co do zasady nie trzeba wystawiać tego dokumentu za każdym razem osobie, z którą współpraca trwa nieprzerwanie lub z przerwą nie dłuższą niż 6 dni. Jednocześnie rozszerzył się zakres informacji, jakie należy podawać w świadectwie.

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy – niezależnie od formy jego zawarcia, nakłada na pracodawcę liczne obowiązki. Jednym z nich jest konieczność sporządzenia i przekazania pracownikowi lub innej uprawnionej osobie dokumentu, jakim jest świadectwo pracy. Nie jest to czynność prawna, a oświadczenie wiedzy, które jednak ma mocno sformalizowaną formułę. Wynika to z rangi informacji w nim zawartych, które są niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz z ubezpieczenia społecznego.

Na koniec współpracy

Zasadą jest wydawanie świadectw pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.Jednak ten obowiązek nie ma charakteru bezwzględnego w każdym przypadku. Nie dotyczy on sytuacji, gdy pracodawca będzie miał zamiar nawiązać z pracownikiem, z którym rozwiązał się lub wygasł poprzedni stosunek pracy, nową umowę w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

W tym przypadku wydania świadectwa pracy może jednak żądać pracownik. Ma prawo wnieść o wystawienie tego dokumentu obejmującego poprzedni okres zatrudnienia lub wszystkie zakończone okresy pracy, za które nie otrzymał świadectw pracy do momentu złożenia wniosku. Pracodawca ma obowiązek wydać wnioskującemu świadectwa pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia przez niego podania w tej sprawie.

Ważne! Wniosek o wydanie świadectwa pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10730

Wydanie: 10730

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament