Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa dodatki dla rodzica bliźniaków

20 kwietnia 2017 | Prawo | Katarzyna Wójcik

Prokuratura sprawdza, czy świadczenia dla rodziców przebywających na urlopach wychowawczych w wysokości 400 zł na dziecko wypłacane są prawidłowo.

W przypadku urodzenia podczas jednego porodu więcej niż jednego dziecka dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na każde urodzone dziecko. Tak wynika z treści uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2014 r. (sygn. akt I OPS 15/13). Okazuje się jednak, że nie wszystkie gminy się do niej stosują i odmawiają rodzicom na urlopie wychowawczym 400 zł miesięcznie na kolejne dziecko, choć wnioskujący spełniają kryterium dochodowe (674 zł przypadające na osobę w rodzinie).

Ma się to zmienić. Przynajmniej w województwie pomorskim. Prokuratura Regionalna w Gdańsku poleciła bowiem podległym jednostkom zbadanie prawidłowości decyzji tamtejszych ośrodków pomocy społecznej dotyczących wypłat dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Jeśli będzie to konieczne, prokuratorzy włączą się do postępowania już na etapie wydawania decyzji w gminach. Chodzi o to, by rodzice nie musieli zaskarżać ich do samorządowych kolegiów odwoławczych i nie czekali zbyt długo na wypłatę świadczeń.

 

Wydanie: 10730

Wydanie: 10730

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament