Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Delegowanie cudzoziemców wymaga dodatkowych formalności

20 kwietnia 2017 | Praca i ZUS | Katarzyna Gospodarowicz

Mam pracownika z Ukrainy, który jeździ po Polsce TIR-em, drugi jeździ autobusem. Czy mogę ich wysłać – jednego z transportem towaru, a drugiego z transportem ludzi – do Niemiec i Belgii? Taką konieczność będę miał przez 3 miesiące – pyta czytelnik.

Możliwość delegowania pracowników do świadczenia pracy na terytorium innego państwa członkowskiego UE zależy głównie od spełnienia warunków przewidzianych przez inne państwo członkowskie. Należy zatem sięgnąć do wewnętrznych regulacji danego państwa, aby przekonać się, czy wymagana jest wiza.

Siła robocza

W Polsce jest coraz więcej pracowników zza wschodniej granicy. Wskazuje się, że najliczniejszą grupę wśród nich stanowią osoby z obywatelstwem ukraińskim. Początkowo pracownikom tym powierzane były wyłącznie proste prace porządkowe czy stanowiska produkcyjne niewymagające dodatkowych kwalifikacji. Z czasem jednak, gdy polscy pracodawcy nabrali zaufania do tej grupy pracowników, zaczęli ich obsadzać na coraz bardziej odpowiedzialnych stanowiskach. Obecnie można spotkać pracowników z Ukrainy zatrudnionych przy bezpośredniej obsłudze klienta, a nawet na kasach w jednej z największych sieci restauracji w Polsce. Nic więc dziwnego, że niektórzy pracodawcy posiadający firmy transportowe zdecydowali się na powierzenie tym osobom stanowisk kierowców w swoich przedsiębiorstwach.

Zezwolenie niekoniecznie

Cudzoziemiec, który świadczy pracę w Polsce, co do zasady powinien posiadać zezwolenie na pracę. Przypadki, w których nie jest ono wymagane, określa art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10730

Wydanie: 10730

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament