Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak rejestracji nie przekreśla prawa do preferencji w VAT

24 kwietnia 2017 | Podatki | Izabela Jędra Anna Rutkowska-Brdulak

W przypadku niespełnienia warunków formalnych przez nabywcę dostawca może zastosować zwolnienie z podatku (stawkę zero proc.), jeżeli spełnione są przesłanki materialne dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 9 lutego 2017 r. (C-21/16).

Przepisy ustawy o VAT wymieniają przesłanki opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) według stawki podatku zero proc. Jednym z nich jest warunek wynikający wprost z art. 42 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wymagający, aby podatnik zrealizował dostawę na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej (numer VAT UE).

W praktyce podmioty mogą sprawdzić status nabywcy na oficjalnej stronie systemu VIES lub za pośrednictwem Biura Wymiany Informacji o VAT. Pojawia się pytanie, jak postąpić, gdy w bazie VIES nie ma numeru VAT UE nabywcy. Czy taka okoliczność definitywnie pozbawia podatnika prawa do zastosowania stawki zero proc. w VAT?

Z Portugalii do Hiszpanii

Zagadnienie to stało się niedawno przedmiotem rozważań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie Euro Tyre BV – Sucursal em Portugal przeciwko Autoridade Tributária e Aduaneira (wyrok z 9 lutego 2017 r., C-21/16). Portugalskie przepisy, podobnie jak polskie, w celu zastosowania zwolnienia z VAT transakcji WDT wymagają, aby nabywca w momencie przeprowadzania WDT był zarejestrowany do celów transakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10733

Wydanie: 10733

Spis treści
Zamów abonament