Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcja historii na cmentarzu

24 kwietnia 2017 | Życie Ziemi Świętokrzyskiej | Janina Blikowska

– Możemy pokazać młodym i przypomnieć starszym bohaterów naszego miasta. Kto walczył w powstaniu styczniowym, kto odpierał sowiecką nawałę w 1920 r., a kto był żołnierzem niezłomnym – mówi kielecki radny Władysław Burzawa.

Jest on pomysłodawcą stworzenia na Cmentarzu Starym ścieżki edukacyjnej. Miasto odmawia, ale radny się nie poddaje i chce walczyć o stworzenie takiego szlaku.

Cmentarz Stary to najstarsza nekropolia w Kielcach. Istnieje już ponad 200 lat. Początkowo chowano tam zmarłych różnych wyznań, z czasem tylko katolickiego. Są tu także żołnierze biorący udział w wojnach napoleońskich, powstaniach: listopadowym i styczniowym, członkowie Armii Krajowej.

Wśród znanych kielczan pochowany jest tam m.in. architekt Franciszek Ksawery Kowalski, Bronisław Saski – działacz Towarzystwa Dobroczynności, porucznik AK Zbigniew Kruszelnicki ps. Wilk, który poległ w Miedzianej Górze w walce z Niemcami, Antonina Marcela Gombrowicz – matka pisarza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10733

Wydanie: 10733

Spis treści
Zamów abonament