Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wyróżnienie dla zabytków regionu

24 kwietnia 2017 | Życie Ziemi Świętokrzyskiej | Janina Blikowska
Tradycja mówi, że klasztor na Świętym Krzyżu ufundował Bolesław Chrobry w 1006 r. Historyczną jest data fundacji w latach 1102–1138 przez Bolesława Krzywoustego.
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Tradycja mówi, że klasztor na Świętym Krzyżu ufundował Bolesław Chrobry w 1006 r. Historyczną jest data fundacji w latach 1102–1138 przez Bolesława Krzywoustego.
Opactwo cystersów w Wąchocku zostało ufundowane przez biskupa krakowskiego Gedeona  w 1179 r. Dzisiejszy kształt to efekt odbudowy po zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego.
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Opactwo cystersów w Wąchocku zostało ufundowane przez biskupa krakowskiego Gedeona w 1179 r. Dzisiejszy kształt to efekt odbudowy po zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego.

Klasztor na Świętym Krzyżu i opactwo cystersów w Wąchocku znalazły się na prestiżowej Liście Pomników Historii. Jest szansa, że wkrótce do tego elitarnego grona dołączy też dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach.

– Takich pomników mamy bardzo mało. Wpisanie kolejnych obiektów oznacza nowe klucze informacyjne dla poszukujących i wymagających turystów, którzy mogą z tego powodu przyjechać do naszego regionu – uważa Jarosław Panek, zastępca dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. – To jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie. Tym terminem określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju – tłumaczy Marta Rogowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Dodaje, iż rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany specjalnym rozporządzeniem przez prezydenta na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Długie procedury

– Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie się powiększa, a do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 70 zabytkom – mówi Marta Rogowska. Do tego elitarnego grona mogą dołączać obiekty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10733

Wydanie: 10733

Spis treści
Zamów abonament