Polska wciąż zbyt analogowa
Zajmujemy 35. miejsce wśród najbardziej rozwiniętych cyfrowo państw. Ale jeśli chodzi o tempo zmian, jesteśmy już na 12. pozycji na świecie.
piotr mazurkiewicz
Inwestycje w podnoszenie poziomu cyfryzacji gospodarek są dzisiaj na ustach rządów na całym świecie. Jak wynika z badania Mastercard oraz bostońskiego Tufts University, efekty tego są bardzo różne. Polska jest dopiero w czwartej dziesiątce rankingu, za wieloma krajami regionu, np. Słowacją, Węgrami czy Łotwą.
Polska trafiła do grupy „break out", czyli państw, które nie osiągnęły jeszcze wysokiego poziomu cyfryzacji, ale mają potencjał do rozwoju i nadrabiają zaległości.
Wysokie zaufanie
Badanie obejmuje 170 wskaźników w czterech obszarach, takich jak dostęp do infrastruktury, popyt na cyfrowe rozwiązania, otoczenie prawne i instytucjonalne, a także wydatki na R&D i wsparcie startupów.
– Polska gospodarka dzięki ucyfrowieniu rozwija się szybciej, stając się bardziej innowacyjna i konkurencyjna. To szczególnie ważne w kontekście budowy przez UE jednolitego rynku cyfrowego, gdzie polskie e-biznesy muszą rywalizować z firmami z zagranicy – mówi Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale Mastercard Europe. – Pozytywnym sygnałem jest gotowość Polaków do używania nowych technologii, którą widać w obszarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta