Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnicza grupa zawodowa

12 października 2017 | Praca i ZUS | Krzysztof Gąsior

DEFINICJE | Ustalenie, którzy pracownicy należą do tej samej grupy zawodowej, bywa bardzo trudne. Błędna kwalifikacja prowadzi zaś m.in. do nieprawidłowości w typowaniu osób do zwolnienia w ramach redukcji grupowych.

 

Pracodawca, praca nadliczbowa, urlop na żądanie – wszystko to pojęcia związane z prawem pracy. Nie ma w zasadzie wątpliwości, jakie jest ich znaczenie. Stosowne definicje znajdują się w kodeksie pracy, a jeżeli nie, to z pomocą przychodzi doktryna i orzecznictwo. Są jednak terminy związane z zatrudnieniem, których znaczenie jest ciągle nieco enigmatyczne. Jednym z nich jest „grupa zawodowa".

Pojęciem grupy zawodowej posługuje się ustawa z 13 marca 2013 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 1474), czyli tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

O grupie zawodowej jest mowa w kontekście pisemnej informacji, którą pracodawca ma obowiązek przekazać związkom lub ewentualnie przedstawicielom pracowników oraz urzędowi pracy. W niej bowiem powinna znaleźć się wzmianka o tym, w jakich grupach zawodowych zatrudnieni są pracownicy, którzy mają być objęci planowanym zwolnieniem grupowym.

W dalszej części ustawa nakłada na firmę szczególny obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, który został pozbawiony pracy w ramach zwolnienia grupowego. Ma on mieć pierwszeństwo w rekrutacji, jeżeli w okresie 15 miesięcy firma będzie poszukiwać pracowników w tej samej grupie zawodowej, do której należał zwolniony....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10876

Wydanie: 10876

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament