Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec zwracania budynków i działek

12 października 2017 | Pierwsza strona | Renata Krupa - Dąbrowska

Prawo

Tylko przez rok będzie się można zgłaszać z roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Potem wszystkie wygasną, a państwo przejmie majątek.

O wypłatę zadośćuczynienia za nieruchomości, które zabrały władze PRL po II wojnie światowej, będą mogli występować jedynie obywatele Polski – dawni właściciele majątków lub ich spadkobiercy, ale tylko ci z najbliższej rodziny. Takiego prawa pozbawieni będą handlarze roszczeń, a także spółki – wynika z projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej, który w środę przedstawił Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Projekt jest wzorowany na ustawie zabużańskiej. Ma dotyczyć całej Polski i obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. Od tego dnia do urzędów wojewódzkich będzie się można zgłaszać z roszczeniami. Będzie na to jedynie rok.

Nie będzie już można liczyć na odzyskanie kamienicy czy pałacu. Możliwe będą tylko zadośćuczynienia, i to nie w pełnej wysokości. – Będziemy wypłacać maksymalnie 20 proc. wartości nieruchomości ustalanej na podstawie dziś obowiązujących cen – tłumaczył Patryk Jaki. – Jeżeli ktoś zdecyduje się na obligacje, dostanie 25 proc. wartości nieruchomości. ©℗—ret

>C3, komentarz >A2

Wydanie: 10876

Wydanie: 10876

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament