Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie jazd prywatnych czasem z ewidencją

12 października 2017 | Praca i ZUS | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita

Przychód w postaci ryczałtu przypisywanego podwładnym za prywatne jazdy autami firmowymi nie obejmuje – zdaniem fiskusa – pokrywanych przez zakład pracy kosztów paliwa, opłat parkingowych oraz za przejazdy autostradą. Dlatego firmy niekiedy wymagają ewidencji przebiegu pojazdu, aby ustalić dodatkowy dochód.

- Pracodawca przydzielił mi samochód służbowy o pojemności powyżej 1600 cm3 z prawem korzystania z niego w celach prywatnych. Z tego tytułu co miesiąc uzyskuję przychód w wysokości 400 zł. Koszty paliwa niezbędnego do prywatnych przejazdów ww. pojazdem pokrywam ze swoich środków. Mimo to przełożony poprosił mnie o przedkładanie wykazów przejechanych w danym miesiącu kilometrów. Czy mam obowiązek sporządzania takich wykazów, skoro z własnych pieniędzy kupuję paliwo wykorzystywane do pozasłużbowego poruszania się firmowym autem? Innego przychodu niż 400 zł nie powinien mi chyba przypisywać? – pyta czytelnik.

Zasadniczo przy ryczałtowym rozliczaniu prywatnego korzystania przez pracownika z zakładowego samochodu nie ma konieczności sporządzania ewidencji przebiegu pojazdu. Możliwe, że w analizowanym przypadku pracodawca chce mieć możliwość precyzyjnego określania, jakie są rzeczywiste i całkowite miesięczne koszty paliwa zużywanego w trakcie jazd służbowym samochodem. Na tej podstawie będzie mógł np. stwierdzić, czy paliwo zakupywane przez zakład pracy w istocie służy jedynie wykonywaniu obowiązków pracowniczych, a kwoty wydatkowane przez zatrudnionego pokrywają w pełni wartość paliwa potrzebnego do przejazdów pozasłużbowych.

Ryczałtowe naliczanie przychodu

Od początku 2015 r. wartość pieniężną nieodpłatnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10876

Wydanie: 10876

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament