Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osłabienie złotego i funta

14 listopada 2017 | Ekonomia

waluty i obligacje

Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia w relacji do głównych walut. Notowania euro, dolara, franka i jena ruszyły w górę w poniedziałkowy poranek, po publikacji wyższego niż poprzedni odczytu wskaźnika przyszłej inflacji. Po południu euro, dolar, frank i jen drożały o 0,3 proc., do odpowiednio 4,2383 zł, 3,6328 zł, 3,6501 zł i 3,2 gr.

Z głównych walut słabością raził brytyjski funt, który wobec złotego taniał o 0,4 proc., do 4,7650 zł. Deprecjacja ma swoje polityczne źródło. W weekend media donosiły, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May może niebawem pożegnać się z posadą. Konserwatyści zebrali już 40 z 48 wymaganych podpisów pod wotum nieufności wobec szefowej rządu.

Najbliższe dni mogą przynieść spory skok zmienności kursów walut. Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne jest bowiem obfite w odczyty. Poznamy m.in. PKB za III kwartał Niemiec, Włoch, Polski i strefy euro, dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, a poza tym odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prezesów czterech kluczowych banków centralnych świata. ©℗—pz

Wydanie: 10902

Wydanie: 10902

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament