Technologiczna przepaść podzieliła Polskę w regionach
Raport Indeks Millennium ujawnił olbrzymie dysproporcje w potencjale budowy nowoczesnej gospodarki między poszczególnymi województwami.
michał duszczyk
Tak zwana druga ustawa o innowacyjności może się stać jednym z motorów napędowych rodzimej gospodarki. W zeszły piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowy akt prawny, który ma promować polską myśl techniczną i rozwój badań naukowych. – Podpisanie tej ustawy to trzecia era w budowaniu innowacyjnej Rzeczypospolitej. Wierzę, że ustawa przyczyni się do budowy strefy badawczo-rozwojowej w naszym kraju, a w efekcie do rozwoju innowacyjnej i nowoczesnej gospodarki – komentował prezydent.
Eksperci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy to jeden z potrzebnych impulsów, bo choć polska gospodarka staje się coraz bardziej innowacyjna, to jednak dysproporcje w potencjale województw w tym zakresie są wciąż bardzo wyraźne.
W poszukiwaniu Doliny Krzemowej
Kalifornijska Dolina Krzemowa, brytyjski Korytarz M4 czy izraelskie Beer Szewa to huby innowacji znane na całym świecie, na których wzorować się chcą wszystkie nowoczesne gospodarki, w tym polska. Krokiem ku budowie klimatu sprzyjającego wytworzeniu się takiego ekosystemu jest druga ustawa o innowacyjności, która nie tylko zwiększa wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do 100 proc. (i do 150 proc. dla centrów badawczo-rozwojowych), ale także rozszerza katalog kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R oraz umożliwi korzystanie z niej przez część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta