Cyfryzacja tworzy nową rzeczywistość
Rynek pracy i wiele zawodów, które znamy, właśnie przechodzą do historii. Proces zastępowania człowieka przez programy, systemy czy roboty jest nieuchronny i nieodwracalny.
Rafał Sekuła
Przyczyną jest obserwowany na całym świecie trend zastępowania człowieka przez nowoczesne technologie. Badania Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazują, że w ciągu dwóch dekad 50 proc. stanowisk w USA może zostać zautomatyzowana. Bezrobociem technologicznym najbardziej zagrożone są profesje opierające się na wykonywaniu nieskomplikowanych, powtarzających się zadań, np. kasjer w dyskoncie spożywczym, konsultant telefoniczny, pracownik linii produkcyjnej. Drugą grupą są pracujący w sferze finansów i bankowości, gdzie cyfryzacja i automatyzacja przekłada się na coraz mniejszą potrzebę angażowania ludzi. Zastępują ich nowoczesne systemy i aplikacje.
Powstaną nowe profesje
W najtrudniejszej sytuacji znajdą się kraje słabiej rozwinięte gospodarczo, gdzie wielu pracowników wykonuje proste zajęcia, które równie dobrze mogą wykonywać roboty. Według badania Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych w Norwegii i Szwajcarii odsetek miejsc pracy mocno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta