Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd głębokiej rekonstrukcji

10 stycznia 2018 | Kraj | Michał Kolanko Grażyna Zawadka Izabela Kacprzak
Joachim Brudziński, Jerzy Kwieciński, Łukasz Szumowski, Jadwiga Emilewicz, Jacek Czaputowicz to niektórzy powołani we wtorek nowi ministrowie
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Joachim Brudziński, Jerzy Kwieciński, Łukasz Szumowski, Jadwiga Emilewicz, Jacek Czaputowicz to niektórzy powołani we wtorek nowi ministrowie

Wielomiesięczny serial dotyczący zmian w rządzie wreszcie się zakończył. Jego finał obfitował w niespodzianki i emocje.

Dziesiątki spotkań na Nowogrodzkiej i konsultacji w ramach całego obozu władzy. Rozmowy do późnych godzin nocnych i zmiany dosłownie w ostatniej chwili. Poważne napięcia i jednak zaskakujący finał. To była chyba najdłuższa dyskusja o rekonstrukcji rządu od 1989 r. Jej rezultatem jest poważna przebudowa całego gabinetu, do której opozycja może się tylko dostosować. Potencjalnie oznacza duże wzmocnienie Pałacu Prezydenckiego oraz wszystkich tych, którzy w obozie rządzącym są przekonani o tym, że potrzebny jest zwrot ku centrum i zamykanie, a nie otwieranie politycznych frontów.

1 lipca 2017 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński w przemówieniu na kongresie PiS w Przysusze ostrzegł niektórych ministrów. M.in. Andrzeja Adamczyka i Witolda Waszczykowskiego. Adamczyk pozostał w rządzie, chociaż nadzór nad kluczowym dla PiS programem Mieszkanie+ został mu odebrany. Z rządem pożegnał się za to minister Waszczykowski.

Opozycja przyznaje – jak Grzegorz Schetyna na wtorkowej konferencji prasowej – że z rządem pożegnali się ministrowie, których odwołania wielokrotnie się domagano. Nie ma jednak wątpliwości, że opozycji będzie dużo trudniej atakować nowych ministrów, przynajmniej na starcie ich prac.

Bój o szefa MON

Największym zaskoczeniem dla opinii publicznej – a przede wszystkim dla wyborców PiS – jest odwołanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10947

Wydanie: 10947

Spis treści
Zamów abonament