Drogi samochód w firmie wymaga szczególnych rozliczeń księgowych
Kupując samochód osobowy o wartości powyżej 20 tys. euro, wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej, należy pamiętać o istotnych ograniczeniach podatkowych. Nie zaliczymy bowiem do kosztów ani całości odpisów amortyzacyjnych, ani całości składki AC.
Przy zakupie samochodu osobowego o wartości powyżej 20 tys. euro należy liczyć się z tym, że nie będzie można uwzględniać w kosztach podatkowych całości odpisów amortyzacyjnych. Stanowią o tym przepisy art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Wskazują one, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w przepisach ustaw podatkowych, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro, przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Jedynie dla samochodów elektrycznych ustawodawca przewidział wyższy limit – do równowartości 30 tys. euro, od którego odpisy mogą stanowić koszt podatkowy.
Przy ustalaniu wartości, od której mogą być uwzględniane odpisy w rachunku podatkowym, istotny jest średni kursu euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania, a nie z dnia go poprzedzającego.
Uwaga! Dzień przekazania samochodu do używania nie musi być tożsamy z dniem zakupu samochodu. Decydująca będzie data ujawnienia środka trwałego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przykład
Podatnik zakupił do prowadzenia działalności gospodarczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta