Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolar wrócił na wzrostową ścieżkę

16 maja 2018 | Ekonomia

waluty i obligacje

Krótko trwała korekta trendu wzrostowego na dolarze. We wtorek umacniał się do wszystkich 40 dewiz udostępnianych w tabeli notowań serwisu stooq.pl. Ponad 2 proc. zyskiwał do południowoafrykańskiego randa i swojego namibijskiego odpowiednika, a w relacji do złotego drożał o 1,1 proc., do 3,6208 zł.

Z kolei kurs euro spadał po południu o 0,7 proc., do 1,1840 dol., co oznacza, że w ciągu jednej sesji odrobione zostały straty po trzydniowej korekcie.

W opinii analityków amerykańską walutę wciąż napędzają rentowności obligacji USA. W przypadku 10-latek osiągnęły one poziom 3,049 proc., a więc szczyt sprzed ponad czterech lat.

Ponadto niewiele od oczekiwań różniły się dane o sprzedaży detalicznej. Warto dodać, że na korzyść dolara działały słabe dane z Niemiec – PKB w I kw. okazał się rosnąć o 0,1 pkt proc. wolniej, niż oczekiwano.

W Polsce odczyt PKB był wyższy od prognoz, a inflacja CPI zgodna z oczekiwaniami.

Odczyty te nie pomogły jednak naszej walucie. Złoty tracił nie tylko do dolara, ale także do euro (0,4 proc.), funta (0,4 proc.), franka (0,9 proc.) oraz jena (0,6 proc.). ©℗—pz

Wydanie: 11052

Wydanie: 11052

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament