Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek od sprzedaży wirtualnych przedmiotów z gier komputerowych

17 września 2018 | Podatki i księgowość | Patryk Wołczyński

Gdy zbywanie itemów ma charakter zorganizowany i ciągły, stając się źródłem regularnych dochodów, jest ono uznawane za związane z działalnością gospodarczą. Przychody uzyskiwane z tego tytułu można rozliczać ryczałtem.

Całkiem niedawno media rozpisywały się o rekordowej transakcji sprzedaży wirtualnej skórki (ang. skin) Dragon Lore (z autografem Tylera „Skadoodle" Lathama) do karabinu snajperskiego AWP w grze Counter-Strike, która osiągnęła wartość 61 tys. dolarów. Przeprowadzenie takiej transakcji jest bardzo proste i możliwe do wykonania w zasadzie przez każdą osobę posiadającą konto na odpowiedniej platformie. Najczęściej osoby te są nieświadome, że od tak uzyskanego przychodu powinny zapłacić podatek. Ze względu na wzrost popularności rynku gier video coraz poważniejszą kwestią staje się prawidłowe rozliczenie takiego typu transakcji dla celów podatkowych.

I. Sprzedaż incydentalna

W przypadku standardowej umowy licencyjnej (>patrz ramka), osoby fizyczne przeprowadzające pojedynczą transakcję związaną ze sprzedażą wirtualnych przedmiotów (ang. In-game Items) powinny z chwilą zbycia tych przedmiotów rozpoznać przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacjach z 24 maja 2013 r. (IBPBII/1/415-226/13/AA) czy też z 17 września 2014 r. (IBPBII/1/415-510/14/MK). Natomiast w przypadku gdy regulamin gry dopuszcza sprzedaż tego typu przedmiotów, należy rozpoznać przychód z tzw. innych źródeł.

Jednak w obu przypadkach przychód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11156

Wydanie: 11156

Spis treści
Zamów abonament