Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe prawo pod lupą radnych miejskich

17 września 2018 | Życie Regionów | Renata Krupa-Dąbrowska
Zdaniem radnych bloki w stolicy nie powinny mieć więcej niż siedem kondygnacji shutterstock
źródło: Shutterstock
Zdaniem radnych bloki w stolicy nie powinny mieć więcej niż siedem kondygnacji shutterstock

Nieruchomości | Warszawa i Gdańsk stawiają inwestorom wyższe wymagania, niż to wynika z lex deweloper. Chcą niższych bloków i większej liczby miejsc parkingowych.

 

Większość miast nie chce opracować własnych standardów urbanistycznych, ograniczających stosowanie specustawy mieszkaniowej na swoim terenie. Są jednak i takie, które już je uchwaliły albo nad nimi pracują. Chodzi o: Warszawę, Gdańsk, Wrocław czy Rzeszów. Na razie nie planują rozpoczęcia prac w: Krakowie, Olsztynie, Lublinie i Białymstoku. W każdej chwili jednak może to się zmienić.

Stolica ze standardami

Warszawa posiada już gotowe standardy urbanistyczne. Radni uchwalili je jeszcze w sierpniu, teraz czekają na publikację ich w dzienniku urzędowym województwa. Przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji.

– Nie było naszym zamiarem blokowanie realizacji inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej, a jedynie stworzenie równych szans wszystkim budującym w stolicy – zapewnia Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. – Specustawa mieszkaniowa narzuca samorządom standardy urbanistyczne, jakie musi spełnić inwestycja realizowana na ich terenie. Radni nie mogą wprowadzić swoich zasad, ale mają prawo zmodyfikować ustalenia ustawy, zmieniając poszczególne parametry maksymalnie o 50 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11156

Wydanie: 11156

Spis treści
Zamów abonament