Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak bezwzględnej większości głosów naruszył procedurę podjęcia uchwały

18 września 2018 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Ustanowienie innych zasad głosowania niż dopuszczone ustawą jest niezgodne z prawem i daje organowi nadzoru prawo stwierdzenia nieważności uchwały lub orzeczenia o jej niezgodności z prawem.

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w związku z inwestycją drogową. Mamy wątpliwości, co do procedury głosowania, ponieważ na piętnastu radnych, obecnych było jedenastu. Jednak uchwałę przyjęto pięcioma głosami, sześciu radnych wstrzymało się. Czy regionalna izba obrachunkowa może podważyć uchwałę?

Analiza zapytania wymaga odniesienia się do przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej ustawa). W art. 17 ust. 1 tej ustawy postanowiono, że w skład rady wchodzą radni w liczbie piętnastu w gminach do 20 tys. mieszkańców. Zatem wnioskować należy, że gmina, w której doszło do owego głosowania ustawowo liczy 15 radnych. Ustalenie to ma zaś kluczowe znaczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11157

Wydanie: 11157

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament