Potrzebna jest edukacja w kwestii cyberzagrożeń
Krzysztof Silicki z p.o. dyrektora NASK PIB rozmawia Michał Niewiadomski
Rz: Od końca sierpnia obowiązuje nowa ustawa o cyberbezpieczeństwie. Co ona realnie zmienia w Polsce?
To pierwszy dokument legislacyjny, który prezentuje systemowe podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa w Polsce. Szczególnie w tej dziedzinie jest to kluczowe, żeby nie było najsłabszych ogniw. Ustawa wyznacza trzy zespoły reagujące – w Ministerstwie Obrony Narodowej, w ABW i w NASK. Przyjmują one zgłoszenia o tzw. poważnych incydentach od zobowiązanych podmiotów, czyli od kluczowych operatorów. Następnie reagują na te zgłoszenia – uwzględniając wiedzę, którą mają również z innych źródeł – oraz podejmują właściwe działania.
To znaczy jakie?
Ostrzegają innych, pomagają zgłaszającym, jeśli jest taka potrzeba i, mówiąc generalnie – tworzą spójny obraz sytuacyjny cyberbezpieczeństwa na terenie całego kraju, który pozwala odpowiednio i skutecznie reagować.
Reasumując, ABW, MON i NASK tworzą jeden poziom dotyczący cyberbezpieczeństwa, ale ustawa nakłada też obowiązki na administrację. Pytanie, czy jej przedstawiciele są tego świadomi i jak generalnie można ocenić poziom świadomości tzw. użytkowników końcowych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta