Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca zabiera nam coraz mniej czasu

18 września 2018 | Ekonomia
Nadgodziny rzadsze, ale wciąż popularne
źródło: Rzeczpospolita
Nadgodziny rzadsze, ale wciąż popularne

zatrudnienie | Do zaledwie 38,7 godziny skrócił się w II kwartale średni tygodniowy czas pracy w Polsce. To prawie o godzinę mniej niż rok wcześniej, czemu sprzyjają dobra koniunktura i demografia. Anita Błaszczak

Nie tylko zarabiamy więcej, ale też praca zabiera nam statystycznie mniej czasu niż przed kilkoma laty. Widać to także w przypadku osób pracujących na własny rachunek i przedsiębiorców, którzy najwięcej czasu poświęcają obowiązkom zawodowym.

Jednak i oni pracują teraz nieco mniej niż kiedyś. W II kwartale br. obowiązki zawodowe pochłaniały im 41,3 godziny tygodniowo, o ponad godzinę mniej niż rok wcześniej i o 2,5 godziny mniej niż w II kwartale 2016 r., gdy skrócił się też (choć w nieco mniejszym tempie) czas pracy pracowników najemnych – wynika z analizy danych Monitoringu Rynku Pracy Głównego Urzędu Statystycznego.

Pomaga 500+

Jak ocenia Maria Drozdowicz-Bieć, ekonomistka i profesor Szkoły Głównej Handlowej, do skrócenia czasu pracy przyczynia się bardzo dobra koniunktura na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń. Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych przypomina, że w Polsce średni czas pracy skraca się stopniowo od połowy lat 90. Wpływa na to spadek zatrudnienia w rolnictwie (rolnicy często deklarują bardzo długie godziny pracy), cywilizowanie się rynku pracy, w tym rosnące zarobki. Na całym świecie widać silną negatywną korelację między poziomem rozwoju gospodarki i wysokością płac, a czasem pracy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11157

Wydanie: 11157

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament